Felhívás országos nagy goda számlálásra

mainpaycheckfield

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Vízimadár-védelmi Szakosztálya 2023. március 31. és április 3. között immáron második alkalommal hirdeti meg a hazánkban tavasszal átvonuló nagy godák országos szinkronszámlálását. Ezért minden olyan megfigyelő adataira számítunk, aki a péntektől hétfőig tartó négy nap során hazánk bármely sekély vizű, a nagy godák számára alkalmas vizes élőhelyét felkeresi!

A nagy goda állományának drasztikus csökkenése minden olyan terepmadarász számára jól látható, aki az elmúlt egy-két évtizedben a hazai vizes élőhelyeket látogatta. Nem csak a költőállomány tűnik el az egyre kevesebb alkalmas élőhely miatt, de az átvonuló sokezres godacsapatok látványa is egyre ritkább napjainkra. Ennek ellenére mostanáig hiányoztak az országos szintű adatok a nagy goda átvonuló állománynagyságról, hiszen sajátos élőhelyigénye miatt a Vonuló Vízimadár Monitoring nem tudta megfelelően lefedni hazánk fő pihenő- és táplálkozóhelyeit.


Vonuló nagy godák a kardoskúti Fehér-tavon ( Fotó: Csibrány Balázs)

A nagy goda vonulási csúcsa április elejére esik, ilyenkor található a legtöbb madár egyszerre a Kárpát-medencében a tavaszi vonulás során. Ekkor jellemzően a szikes tavakat, a pusztai vízállásokat, a belvízfoltokat és a lecsapolt halastavakat keresik fel tömegesen. A 2022-es év rendkívüli aszályának előjelei már áprilisban megmutatkoztak, ezért jórészt csak a lecsapolt halastavakon lehetett számítani a godák megjelenésére. Bár a 2023-as év csapadék szempontjából még mindig erősen hiányt szenved, a helyzet egyelőre lényegesen jobb a tavalyinál. A sekély vizű szikes tavak és mocsárrétek jelentős része még víz alatt áll, és a hajdani folyómedrek és fokok medreit kirajzoló „belvizek” is megjelentek a mélyebb területeken. E vízállások mind fontos pihenőhelyül szolgálnak a Kárpát-medencén átvonuló partimadarak számára, s érdemes őket felkeresni a négynapos nagy goda szinkronfelmérés ideje alatt.


Nagy godák ( Fotó: Csibrány Balázs) 

Az adatközlés legegyszerűbb módja, ha a megfigyeléseket a Madáratlasz Program (MAP) internetes adatbázisába töltik fel a felmérők, melyre asztali számítógépről (map.mme.hu) és okostelefonról (Turdus applikáció) egyaránt lehetőség nyílik. Bár alapvetően a nagy goda adatok a legfontosabbak, mégis mindenkit biztatunk lehetőség szerint az összes madárfaj megfigyelését rögzítő ún. teljes fajlistás adatgyűjtésre! De azon felmérők számára, akik csak a vízimadarak felmérésében érdekeltek, már lehetőség van kizárólag a vízimadárfajokat érintő ún. vízimadár fajlista rögzítésére is. Amennyiben valaki nem rendelkezik hozzáféréssel e felületekhez, megfigyelési adatait a Vízimadár-védelmi Szakosztály elektronikus címére (vvsz@mme.hu) is elküldheti. Ebben az esetben kérjük a terület neve mellett annak koordinátáit, illetve a megfigyelés időpontját és időtartamát is feltüntetni!

A felmérés eredményeiről az adatok összesítését követően fogunk beszámolni. Ezúton szeretnénk előzetesen is megköszönni minden felmérő munkáját!

Csibrány Balázs

MME Vízimadár-védelmi Szakosztály

December végi vízimadár-szinkron a Balatonon

mainpaycheckfield

A Balaton ősszel és télen vonzó célpont a madarászok számára mivel a tavon minden évben sok ritka és szórványos faj fordul elő, azonban a hazai megfigyelők csak a tó egy-egy szeletét járják be, a gyakoribb fajokra nem fordítanak akkora figyelmet, ezért azok tömegeiről nem is kaphatnak a tó egészére nézve egy átfogó képet. A 2022. decemberi végi madárszámlálás ízelítő arról, hogy milyen madármennyiségek fordulnak elő Közép-Európa legnagyobb taván.

 

A Balatonon ősztől tavaszig rendszeresen végeznek vízimadár-szinkronfelméréseket. Novemberben és januárban dr. Kovács Gyula csapata, októbertől márciusig pedig Gál Szabolcs, Szász Előd és segítőik havonta megszámlálják a víztesten előforduló madarakat. 


Barátréce csapat (Fotó: Szász Előd)

Ezek a felmérések korábban nem voltak szinkronban a Vonuló Vízimadár Monitoring programmal, ezért a jövőben szeretnénk, hogy a Balatonról származó adatok is megjelenjenek az országos adatok között.

Sajnos a tavon az időjárás (közepes erősségű szél és a párás idő) erősen befolyásolhatja a felmérést, mivel a beljebb mozgó vöcsköket, récecsapatokat a rossz körülmények esetén már nem lehet látni, határozni. Ezért nehéz előre kijelölni egy fix napot a szinkronra. A MAP adatbázisba már eddig is sok adat került fel a Balatonról, a jövőben erre szeretnénk még nagyobb hangsúlyt fektetni és mindenkit arra buzdítani, hogy a gyakoribb fajokat is számolja és töltse fel a MAP-ba.


Szárcsák (Fotó: Szász Előd)

Gál Szabolcs, Szász Előd és Pánya Csaba által a 2022. december 20-21-én megfigyelt madárfajokat és ezek példányszámait szeretnénk az alábbiakban közreadni.

Összesen 46 vízimadárfaj több mint 51 000 egyedét figyeltük meg a két nap során. A korábbi felmérésekhez képest a kontyos récék és a kercerécék mennyisége volt kiemelkedő. A két kárókatona fajból, hattyúkból, bukókból, fütyülő récéből is többet láttunk az ilyenkor jellemzőnél.


Fütyülő récék (Fotó: Gál Szabolcs)

A ludak egy része Balatonőszödnél a falu melletti vetéseken legelt (3000 lilik), Ordacsehinél pedig már sötétben volt egy nagy csapat, amelyik a tóra húzott éjszakázni (ez nincs bent az összesítésben).


Északi búvár ((Fotó: Szász Előd)

Más megfigyelők látták a szinkron napján a régóta a tavon tartózkodó halászsirályt is.

Összesen 46 faj 51052 egyedét figyeltük meg a két nap alatt:

 

Szász Előd

MME

VVSZ