Madarász táborok országszerte
Az MME helyi csoportjai, tagjai és aktivistái országos tábori hálózatot működtetnek évtizedek óta. A táborok többségében madárgyűrűzés folyik, elsősorban a nyári és téli vakáció időszakában, de a legnagyobb központokban - a madárgyűrűző
állomásokon - egész évben.
A táborok és a madárgyűrűző állomások rendkívül izgalmas, sehol másutt meg nem tapasztalható élményeket kínálnak a gyerekeknek és a felnőtteknek egyaránt - legyen szó akár egy napos látogatásról, akár több napos részvételről. A madármegfigyelés, a kézbe fogható madarak, a természetközeli életmód, a közösségi élmények és az esti tábortűz nemcsak életre szóló emléket jelentenek, de sok gyereket a természetvédelmi, biológus, ökológus vagy agrár pályára irányítanak.
Aktuális táboraink: https://www.mme.hu/taborok
Mindenkit szeretettel várunk!
A madarász táborok nemcsak kutatási helyszínek, az itt folyó munka másik fontos célja az ismeretterjesztés, utánpótlásképzés (felnőtteké is!), ezért bárki, bárminemű madártani, természetjáró, táborozási ismeretek nélkül is jelentkezhet.
Milyen munka zajlik a táborainkban?
Táboraink többségében a tudományos célú madárbefogás és -gyűrűzés képezi a központi tevékenységet (részletesen a madárgyűrűzésről >>). Emellett sok helyen folyik távcsöves madármegfigyelés (faunisztika), botanizálás, de kirándulni is lehet. Az egyes táborok programjairól a tábori tájékoztatókban olvashatnak.
Ellátás és körülmények
A madárgyűrűző táborok - az itt folyó munka jellege - miatt szép természeti környezetben működnek, ahol sok esetben csak sátorban lehet lakni; így remek lehetőséget kínálnak a nomád jellegű élet néhány napos kipróbálására. A nagyobb madárgyűrűző állomások némelyikén korlátozott számban rendelkezésre állnak szobák és ágyak is. A táborokban a mindennapi élet alapfeltételei (hideg és meleg étkezés, mosakodás, zuhanyozás, WC) természetesen biztosítottak; a körülményekről az egyes táborok saját tájékoztatóiban olvashat, illetve a szervezőknél érdeklődhet.
Ki és miként vehet részt?
Első táborozó gyerekek felnőtt kísérő nélkül többnyire 14-16 éves kortól vehetnek részt a táborok munkájában. A gyerekek mellett természetesen felnőtteket is szeretettel várunk, a madarász táborok egyik legnagyszerűbb vonása, hogy gyerekek és felnőttek együtt és egymásért dolgoznak mind a kutatásban, mind a napi jólét megteremtésében és fenntartásában.
Mit vigyek magammal?
A madarász táborokba alapvetően ugyan azokat a felszereléseket kell magunkkal vinnünk, amit egy családi üdülésre is magunkkal vinnénk. A nomád életmód, a madárgyűrűzés és a madármegfigyelés miatt az alábbi extrákra lehet szükség (ezek military és hegymászó boltokban, részben az MME boltjában is beszerezhetők):
Nélkülözhetetlen táborozási specialitás:
- hátizsák (vázas kialakítású, erős, tartós, kellően nagy [60-100 l-es] legyen)
- hálózsák (lehetőleg +5 - 0 Cº körüli komfortfokozatú kapucnis "múmiazsák")
- polifoam derékalj (lehetőleg ne a legvékonyabb, legpuhább változatot válasszuk)
- sátor (víz- és szélálló legyen, ami sajnos a 15.000 Ft alattiakról nem mondható el)
- gumicsizma
- esőruházat
- fejlámpa (LED-es, vízálló, megbízható legyen; a legjobb a Petzl márka)
- acél bögre (legalább 2,5, de inkább 5-9 dl-es)
- tábori acél étkészlet (lehetőleg konzervnyitós tartóval)
- tányér (ebből is legjobb a tábori acél változat)
Jól jöhet:
- távcső (ha van; az MME boltban is beszerezhető >>)
- terepi madárhatározó (az MME boltban is beszerezhető >>)
- kézben tartott madarak határozója
Mindenkinek jó táborozást kívánunk - találkozzunk a terepen!