2007.09.06
Ragadozómadár-védelmi Szakosztály

Kritikussá vált a sasokat ért mérgezések száma

A Fertő-Hanság Nemzeti Park területén költő egyetlen költő parlagisas-pár elpusztulása után augusztusban egy rétisas tetemet is találtak, így már 33-ra emelkedett az elmúlt másfél évben megmérgezett fokozottan védett sasok száma, legalábbis azok, amelyekről tudomást szereztek a természetvédelmi szakemberek.

Ez jóval több mint az összes ismert korábbi eset 1998 óta, és ha a mérgezések folytatódnak kritikus állapotba sodorhatják a világviszonylatban is rendkívül jelentős hazai parlagi sas- és rétisas-állományt. A korábbi ügyekhez hasonlóan most is nyomozás indult, és ha bebizonyosodik a szándékos bűncselekmény ténye, akkor az elkövetők akár 3 évig terjedő börtönbüntetésre és több milliós pénzbírságra is számíthatnak.

1998 óta összesen 64 fokozottan védett és 608 védett madár esett bizonyítottan mérgezés áldozatául hazánkban, amelyek természetvédelmi értéke meghaladja a 69 millió forintot. Különösen kritikussá vált a helyzet az elmúlt másfél évben, amióta minden korábbinál nagyobb mértékű pusztítást jelentettek országszerte a természetvédelmi szakemberek. Tavaly április óta 20 parlagi-, 12 réti-, egy szirti sas, valamint egy vándor- és egy kerecsensólyom is mérgezés áldozatául esett, amely madarak természetvédelmi értéke 34 millió forint. Legkritikusabban a parlagi sast érintették a mérgezések, hiszen a megtalált 20 példány a tavalyi európai uniós szaporulat mintegy hatodát teszi ki!

A felderített mérgezéseket minden esetben bizonyítottan illegálisan használt növényvédő szerek okozták, amelyeket legtöbbször szándékosanraktak csaliként kihelyezett állattetemekbe a különböző szőrmés és tollas ragadozók irtására. Sajnos biztosan kijelenthetjük, hogy a felderített esetek csak kis részét képezik a valódi pusztításnak, így a közelmúltban elharapózott mérgezési hullám az elmúlt évtized egyik legsúlyosabb természetvédelmi károkozásának számít Magyarországon.

A MME és a nemzeti parkok szakemberei, a rendőrséggel, a növényvédelmi és vadászati hatóságokkal együttműködve fokozott figyelmet fordítanak a mérgezéses esetek felderítésére, és mindent megtesznek azért, hogy megállítsák ezeket a bűncselekményeket, és az elkövetők megkapják méltó büntetésüket.

A sasokról

Mind a parlagi-, mind a réti sas fokozottan védett faj, egyetlen példánytermészetvédelmi értéke egymillió forint. Rétisasból 150, míg parlagi sasból mindössze 81 pár költ Magyarországon, azonban ez utóbbi fajból így is nálunk található az Európai Unió állományának 60%-a.

A sasfajok magyarországi védelmét 1980 óta a Magyar Madártani Egyesület koordinálja, együttműködve a nemzeti parkok szakembereivel és számos önkéntessel. A Madártani Egyesület parlagisas-védelmi programját a közelmúltig európai uniós és hazai állami pályázatok finanszírozták, azonban az elmúlt években jelentősen beszűkültek az ilyen célra elérhető források, így jelentős veszélybe került ennek a sikeres programnak a folytatása.

Kérjük amennyiben több ragadozómadár tetemeket találnának közel egymáshoz, azonnal értesítsék a Madártani Egyesületet, hogy a további pusztulásokat csökkenthessük!

Email: mergezes@mme.hu
Tel: 30/525-40-71


További információ:
www.imperialeagle.hu