Acélhurokba akadt egy parlagi sas
A Bükki Nemzeti Park és a Magyar Madártani Egyesület munkatársai a helyszínelés során számos acél és rézhurkot találtak egy vadetető környékén, benne több elpusztult nyúllal és fácánnal. A parlagi sas valószínűleg kiszúrhatta a magasból a bokrok között vergődő állatokat, és leszállt a közelben. Bemerészkedett egy nyúlért, eközben fejjel belebújt egy hurokba, ami nem engedte el. A madár sérüléseiből ítélve menekülni próbált, vergődött, eközben ötször is rátekeredett a drót a szárnyára, sőt egy másik hurokba is beleakadt, mielőtt elpusztult.
Az utóbbi időben rájárt a rúd a sasokra. Egy éven belül 21 mérgezéstől elpusztult sast találtak a természetvédelmi szakemberek. Ez több, mint az összes ismert korábbi eset 1998 óta. Ha a ritka ragadozómadarak pusztítása ilyen ütemben folytatódik, az kritikus állapotba sodorhatja a világviszonylatban is jelentős hazai parlagisas- és rétisas-állományt.
A Magyar Madártani Egyesület a civil szervezetek, a nemzeti parkok és a vadászok összefogását szorgalmazza annak érdekében, hogy elejét vegyék az ehhez hasonló bűncselekményeknek. A hurokba szorult parlagi sas ügyében a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága ismeretlen tettes ellen feljelentést tett.
A sasokról
Mind a parlagi-, mind a réti sas fokozottan védett faj, egyetlen példány természetvédelmi értéke egymillió forint. Rétisasból 150, míg parlagi sasból mindössze 81 pár költ Magyarországon, azonban ez utóbbi fajból így is nálunk található az Európai Unió állományának kétharmada. A sasfajok magyarországi védelmét 1980 óta a Magyar Madártani Egyesület koordinálja, együttműködve a nemzeti parkok szakembereivel és számos önkéntessel. A magyar parlagisas-védelmi programot a BirdLife International (a madárvédelmi egyesületek nemzetközi szervezete) és a Lush Retail Ltd. támogatja.