2017.07.13

Sikeres vajdasági fiókamentés

Egy szélvihar következtében veszélybe kerültek a Vajdaság egyetlen ismert parlagisas-párjának fiókái. A Szerbiai Madártani és Madárvédelmi Egyesület önkéntesei gyors segítséget nyújtottak, és megmentették a sasfiókákat. 


Törökkanizsától keletre, egy szikes legelőkkel, bokrosokkal tarkított területen, egy öreg nyárfán fészkel évek óta egy parlagi sas pár.  Vajdaságban mára csak ez az egyetlen ismert fészkelő pár maradt. Sajnos a június 24-ei éjszakai szélvihar éppen azt a nyárfát döntötte ki, amelyiken a sasfészek volt. A bajt azonnal észlelték a Szerbiai Madártani és Madárvédelmi Egyesület önkéntesei, akik már április vége óta napi rendszerességgel felügyelték az egyetlen parlagisas-pár költését, és biztosították a háborítatlan nyugalmukat. A vihar utáni reggelen a földre zuhant hatalmas fa lombkoronájában megtalálták a két, már tollas sasfiókát, amelyek kisebb sérülésekkel megúszták a zuhanást.



A leesett fészek és a mentés folyamata (Fotók: Gergely József)

 

A törökkanizsai Tallián Emil Vadászegyesület elnöke, dr. Ágoston Atilla állatorvos, ornitológus segítségével egy fém gólyafészek alapra gallyakból improvizált sasfészket készítettek, és ezt egy három méter magas állványra erősítették.


A fiókák már az új sasfészekben (Fotó: Gergely József)

 

– Félő volt, hogy a fészekkel együtt kidőlt nyárfa láttán a parlagisas-szülők esetleg otthagyják a fészkelőhelyet. Szerencsére a saspár két nap után már újra etette a szokatlanul alacsonyan és ismeretlen műfészekbe rakott fiókáit. Néhány alkalommal mi is vittünk nekik élelmet, hogy ne romoljon le az erőnlétük. Idestova két hete történt a baleset, és úgy tűnik, sikerül megmenteni a sasfiókákat.

– A napokban már próbálgatták a szárnyukat, még néhány nap, és levegőbe emelkedhet a két fiatal megmentett parlagi sas – mondta Ágoston doktor.

– Arra kell vigyázni még, hogy a fiókák szárnypróbálgatás közben nehogy kiessenek a műfészekből, mert errefelé sok a róka, és megfoghatják őket. Madártani egyesületünk a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel együttműködve kapcsolódott be a Pannon Eagle LIFE nevű nemzetközi parlagisas-védelmi projektbe. Ennek keretében fedezi az egyetlen ismert hazai parlagisas-fészek folyamatos őrzésének a költségeit. Az egyesület önkéntesei két hónapja éjjel-nappal őrizték a fészket, így a sasok nyugodtan kikölthették a fiókáikat. Már csak bő két hét volt hátra, hogy a szépen tollasodó sasfiókák kirepüljenek a fészekből, amikor a vihar földre döntötte a fészkes fát. Az állandó ügyeletnek köszönhetően meg tudtuk menteni a balesetet szenvedett fiókákat – mondta Milica Mišković projektkoordinátor.


A mentőcsapat, akik a fiókák kirepüléséig továbbra is őrzik a fészket
(Fotó: Gergely József)

 

Magyarországon az aktív védelemnek köszönhetően a parlagi sasok száma mára meghaladta a 160 párt. Vajdaságban korábban a Delibláti-homokpuszta ültetett erdeiben, a Tarcal-hegységen (tavaly még két pár fészkelt) és a Verseci-hegyen is költött parlagi sas. A szándékos madármérgezések, az ürgés legelők eltűnése és az orvvadászat miatt mára már csak a balesetet szenvedett törökkanizsai pár maradt meg.

Szöveg: Magyarszó Online