2015.06.30

Örökbe adott sasfióka életét követhetjük nyomon élőben az interneten keresztül!

A Jászságban egy parlagisas-pár már évek óta próbálkozik családalapítással - hiába. Tojásaik rendre terméketlennek bizonyultak.


Nem volt ez másképp idén sem, a fészekben most mégis egy egészséges sasfióka nevelkedik, amit a nagyközönség élőben követhet nyomon az interneten . Hogy lehetséges ez? Egy szép családtörténet, egyenesen a sasfészekből.

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a HELICON parlagisas-védelmi Life+ program keretében, önkéntesekkel őrzött fészeknél észlelték március végén, hogy eltűntek a szülőmadarak. Az elhagyott sasfészekből azonnal kimentették az elárvult tojásokat, melyek egyikéből tíz nappal később kikelt a pelyhes sasfióka a dévaványai Túzokvédelmi Állomás keltetőjében. A nemzeti park munkatársai ezután a jászsági Sasközpontba szállították az értékes madarat, aki a „Kelemen” nevet kapta. Itt már várták a jövevényt, akinek korábban ki is szemelték a pótszülőket.

A természetvédők választása egy meddő saspárra esett, akik - akárcsak az előző években - most is két terméketlen tojást próbáltak kikelteni. Az érintett pár hímjét már sok éve nyomon követik a kutatók a vedlett tollaiból kinyert DNS ujjlenyomata segítségével. A madár 2011-ben még a Hevesi-síkon próbálkozott a költéssel egy olyan territóriumban, ahol évek óta záptojások voltak a fészekben, feltehetően ennek a hímnek a terméketlensége miatt. A tojó feltételezett pusztulását követően a hím 2012-ben átköltözött a Jászságba egy másik tojó mellé, ahol azóta - immár negyedik éve - szintén terméketlenek a lerakott tojások.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) és a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai „Kelemen” megérkezését követően az egyik záptojást az egészséges sasfiókára cserélték, és a fészket önkéntesekkel folyamatosan őriztetni kezdték. A szülők a várakozásoknak megfelelően gond nélkül befogadták a jövevényt, és elkezdték az etetését. Jóllehet a szaporodásban nem jeleskedtek, a két jászsági parlagi sas remek vadásznak és örökbefogadó szülőnek bizonyult. Ennek köszönhető, hogy a fehér pehelytollakról lassan felnőtt tollruhára váltó „Kelemen” szépen növekszik. Június elején jelölőgyűrűt is kapott. A projektparner Természetfilm.hu munkatársainak ekkor nyílt lehetősége arra, hogy egy webkamerát helyezzenek üzembe a fészek fölött. Ennek élő adását, „Kelemen” és pótszülei mindennapjait bárki nyomon követheti az interneten egészen a fióka július közepe felé esedékes kirepüléséig.

Horváth Márton

 


Az MME parlagisas-védelmi programját és mérgezésellenes kampányát az
Európai Unió LIFE alapja támogatja (LIFE10NAT/HU/000019).
A projektben az MME partnerei: a Hortobágyi, Bükki és Körös-Maros
Nemzeti Park Igazgatóságok, a Nemzeti Nyomozóiroda, az
Országos Magyar Vadászkamara, a Fővárosi és a
Jászberényi Állat- és Növénykert, valamint a
Természetfilm.hu Egyesület.
www.parlagisas.hu