2022.12.31
Kisalföldi Helyi Csoport

Odúköltő madaraink védelme a Kisalföldön 2022-ben

Az idei évben is folytattuk és bővítettük a mesterséges madárodú programunkat az MME Kisalföldi Helyi Csoportjánál. Ez kiemelten fontos madárvédelmi feladat, mivel sajnos egyre kevesebb a természetes időskorú és odvas fa a környezetünkben. Lakhely hiányában pedig az ilyen helyeken költő madárfajok állománya csökkenne.

A 2022-es szezont is új, mesterséges odúk készítésével kezdtük. Bázisfoglalkozásainkon 10 db D típusú bankaodút készítettünk, amiket a győri homokvidék általunk eddig nem használt részére helyeztünk ki. Az első évben ezek az odúk sajnos többségében üresek maradtak, csak néhány széncinege költést regisztráltunk bennük.

 

Elnökünk, Antoni Gyula, kedvenc madarával, a búbos bankával (Fotó: Vig Tibor)

A korábbi években a gönyűi-homokvidéken kihelyezett 28 db bankaodúnkban idén újabb rekordköltéseket jegyeztünk fel, a már rekordnak számító 2021-es év után. Összesen 24 sikeres búbos banka (Upupa epops) költést regisztráltunk és 124 példány fióka hagyta el a mesterséges költőhelyeket. A legnagyobb fészekalj 9 fiókából állt, és mindannyian sikeresen ki is repültek. 3 D odúban széncinege (Parus major) költött, ezekből 23 fióka további 5 B típusú odúból 27 fióka repült ki. A tavalyi évhez képest viszonylag kevés, 10 fiókapusztulást találtunk az odúkban. Az előző években évi 2-3 nyaktekercs (Jynx torquilla) és seregély (Sturnus vulgaris) költés is volt az odúinkban, amik idén kimaradtak, így a bankák még több költést tudtak produkálni.

További odútelepeinken is rendszeresen ellenőriztük a madárodúkat. A pannonhalmi arborétumban főként cinegék és csuszkák (Sitta europaea) foglalták el az odúkat, míg a Győrszentiván városrészben lévő odútelepen a mezei verebek (Passer montanus) is sok odúban költöttek. Az idei év száraz nyara nem kedvezett az odúköltő madaraknak. Sajnos sok költés tönkrement a vízhiány és az ebből következő rovarhiány miatt. Hasonló tapasztalatunk volt a fehértói, kisebb odútelepen is.

 

Széncinege fészekalj mesterséges madárodúban a homokpusztai odútelepen (Fotó: Vigné Priznicz Tünde)

Kora tavasszal újabb 5 kuvik (Athene noctua) költésére alkalmas odút helyeztünk ki, így már ebből a speciális odútípusból 15 db található megyeszerte a Hanság, a Mosoni-sík és gönyűi-homokvidék területén. Idén is csak 1 odúban, Várbalog mellett költött ez a fokozottan védett bagolyfajunk.

 

Kuvik odú ellenőrzés a homokpusztai odútelepen (Fotó: Antoni Gyula)

A III. Fehértói Madarász Táborban a táborozók 5 db D típusú odút készítettek helyi csoportunk önkénteseinek segédletével, amiket a Fehér-tó környéki legelőkre helyeztünk ki.

Az őszi bázisfoglalkozásokon elég sok feladatunk volt. 20 db új B típusú madárodút készítettünk, emellett környezeti nevelési célból 3 db rovarhotelt is ácsoltunk a beporzó rovarok védelme érdekében. Beszedtük az összes bankaodút a homokpusztáról renoválás céljából, mert már 3 éve kint vannak a természetben. A faanyagot újra lekezeltük, csavarokat és zsanérokat cseréltünk. 2023 év elején visszahelyezzük ezeket a területre.

 

Elkészült roverhotelek a szentiváni bázison (Fotó: Antoni Gyula)

Az év során több környezeti nevelési programunkon foglalkoztunk az odúvédelmi program bemutatásával az érdeklődő embereknek. Az odútakarítás és a madarak költésének megfigyelése nagyon népszerű programok a Madarak és Fák Napi rendezvényeinken.

Köszönjük mindazoknak, akik anyagilag támogatták madárvédelmi munkánkat!

Köszönjük aktív önkénteseink munkáját, akik egész évben nagyszerű munkát végeztek odúköltő madaraink védelme érdekében!

Bodor Ádám

 

Odúellenőrzés a nyáron a homokpusztában (Fotó: Antoni Gyula)

 

Búbos banka gyűrűző csapat 2022 májusában (Fotó: Lippai Károly)