Ismét a Homoktövis Természetvédelmi Területen dolgoztunk
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Budapesti Helyi Csoportja 2023. október 28-án ismét megszervezte népszerű élőhelykezelési programját a Homoktövis Természetvédelmi Területen, amely az elmúlt évekhez hasonlatosan idén is az értékes élővilággal rendelkező homoki gyepek védelmének elősegítését tűzte ki célul.
Az immáron 17 éve töretlenül folyó eseménysorozat rendkívül előremutató és biztató eredményeket hozott. 2006-ban az itteni gyepek még a megszűnés határán álltak, az invazív fásszárúak sarjai ugyanis annyira elnyomták már az őshonos lágyszárú vegetációt és a hozzá kötődő különleges állatvilágot, hogy csupán 3 darab, kb. 600 m2-es foltban tudott fennmaradni az eredeti élővilág, a többi helyszín siralmas állapotban volt. Helyi Csoportunk tagjainak és lelkes érdeklődőnek köszönhetően az évek során előre megtervezett, lassú és szisztematikus előrehaladással fokozatosan sikerült egyre nagyobb területrészről visszaszorítani a tájra nem jellemző fásszárúakat. Ennek köszönhetően ma már közel 5 ha-os összefüggő gyepterület alakult ki a fővárosi oltalom alatt álló élőhely legnagyobb egységén, ahol a védett és fokozottan védett növényfajok állománygyarapodása egyértelműen visszaigazolja munkánk irányvonalának helyességét.
A tervszerű és fokozatos gyepmegnyitást szem előtt tartva most is csupán néhány ezer m2-en távolítottuk el a sarjakat, illetve a lehullott száraz ágakat a gyepekről, így nem nyitunk hirtelen nagyobb teret a megtisztított részeken gyorsan felbukkanó lágyszárú özönnövényeknek. Ezzel a lassú előrehaladással a negatív hatásokat kizárjuk a folyamatból, így ismét ki tudjuk alakítani azt a speciális, tápanyagban szegény élőhelyet, amelyek a homoki gyepek fennmaradásának egyik alapfeltételét adják.
A felhívásunk nyomán a területre kiérkező 90 önkéntes, erejét nem kímélve állt bele a kiosztott feladatokba és ponyvákon, kézi erővel több m3 száraz gallyat és sarjat hordott le a területről az élőhelyen átvezető sétaút mellé, ahol már nem zavarja a faanyag a gyepeket. Érkeztek tagok, nem tagok, egyetemisták, középiskolások, minden korosztály képviseltette magát, akiknek ezúton is köszönjük a részvételt, valamint az áldozatos munkát egyaránt!
Ezen az alkalmon is tartottunk madárgyűrűzési bemutatót a megjelenteknek, melynek keretén belül szén- és kék cinegék mellett csuszkával, rövidkarmú fakusszal, őszapókkal és sárgafejű királykákkal is találkozhattak az érdeklődők.
A munkavégzés a Budapesti Természetvédelmi Őrszolgálat jelenlétében, a BKM Nonprofit Zrt. FŐKERT Főigazgatóság Természetvédelmi és Erdőkezelési Osztály közreműködésével reggel 9 órától egészen délután 4 óráig tartott igen jó hangulatban, amit az enyhe, őszies idő is elősegített. A program népszerűségét és a terület hosszú távú megőrzésének szükségességét látva biztosra vesszük, hogy az élőhelykezeléseket még folytatni fogjuk a Homoktövisen, amely immáron hazánk egyik legrégebb múltra visszatekintő komplex élőhelyrekonstrukciós akciósorozatává nőtte ki magát az elmúlt bő másfél évtizedben.
A Homoktövis Természetvédelmi Terület élőhelykezelési munkálatait a LIFE NGO4GD(HU/000037) "Közösen a természetért" elnevezésű pályázat támogatta.