Kezdetét vette az MME Nágaföld-expedíciója az amuri vércsék megmentéséért
Az elmúlt években a világsajtóban nagy port vert fel a kék vércsék közeli rokonaként számon tartott amuri vércsék vonuló csapatainak kegyetlen és brutális mértékű befogása (vigyázat, a tartalom sokkoló képeket tartalmaz!). A Mongóliától ÉK-Kínáig terjedő költőterületeikről október-novemberben egészen Dél-Afrikáig vonuló amuri vércésket a világ leghosszabb vándorlási útvonalú ragadozó madaraként tartjuk számon.
Útjuk során a madarak hatalmas számban pihennek meg Nágaföldön, ahol azonban tízezrével (!) pusztulnak el a kíméletlen módszerekkel történő vadászat során, hogy végül sovány falatként a kondérban végezzék.
Amuri vércse "bozóthús" tart a piacra (Fotók: conservationindia.org) |
Helyi szervezetek az indiai kormány Vadvilág Megőrzési Intézetének (WI) vezetésével harcot hirdettek az amurivércse-befogások megfékezésére. Ennek betiltása és a „bozóthús” (bushmeat) piacok ellenőrzése mellett igyekeznek az erdei törzseket felvilágosítani a vonuló madarak egyedülálló értékéről. A kampány része, hogy néhány amuri vércsét a Microwave Telemetry legmodernebb műholdas jeladós technológiájával ellátva, az MME által működtetett satellitetracking.eu honlapon élőben is bemutassa több ezer kilométeres vándorlásukat. A kutatás szakmai részét a magyar stáb irányítja, ehhez a pénzügyi fedezetet az ENSZ nyújtja a Bonni Egyezmény vonuló fajok megőrzéséért felelős titkárságán keresztül (CMS).
A falcoproject.eu stábjából két fő – Solt Szabolcs (MME) és Fehérvári Péter (Magyar Természettudományi Múzeum - MTM) – a hétvégén repülővel indult útnak Indiába. Guwahati repülőterétől Nick Williams (CMS) ragadozómadár-szakértővel kiegészülve indiai kutatási partnerük R. Suresh Kumar-al (WI) autójával folytatják útjukat az esőerdőben található Doayang Dam víztározóig.
A legfrissebb információk szerint kollégáink rendben megérkeztek Indiába és a helyi lapok már elkezdtek beszámolni az expedícióról.
Solt Szabolcs (szemüvegben) és Fehérvári Péter útnak indul november 2-án Budapestről, a Liszt Ferenc repülőtérről (Fotók: Palatitz Péter). |
Az itthon maradó stábtagok igyekeznek háttérsegítséget nyújtani a műholdas adatok megjelenítéséhez és hírt adni az egy hetes misszió fejleményeiről.
Kérjük juttassátok el ezt a hírt minél több érdeklődőnek, hogy az amuri vércsékért végzett indiai erőfeszítések minél több támogatást kapjanak!
Hívásával 250 Ft-tal támogatja az MME madárvédelmi munkáját. Köszönjük! |
Palatitz Péter
falcoproject.eu