Értékőrzés hosszú távon

Egy felelős önkormányzat hosszú távon gondolkodik, ennek megfelelően alakítja ki azt a jogi környezetet, amely a hosszú távú értékőrzést szolgálja, és nem rendeli alá a természeti erőforrásokat a pillanatnyi politikai érdekeknek, a rövid távú haszonnal kecsegtető programoknak, beruházásoknak.

Téma
A madárbarát települések jogi eszközei

A madárbarát települések jogi eszközei

A jogszabályi környezet folyamatosan változik, ezért ebben a leckében csak iránymutatást, tájékoztatást nyújtunk arra nézve, hogy milyen lehetőségeket érdemes átgondolni, figyelembe venni, amikor a településen a természet- és madárvédelmet kívánjuk erősíteni, támogatni, megvalósítani (2023. március 20-i állapot). A döntések vagy az önkormányzat felé tett javaslatok megfogalmazása előtt feltétlenül át kell tekinteni a vonatkozó törvényeket, rendeleteket. 

Helyi védett területek kijelölése, kezelési tervek

Helyi védett területek kijelölése, kezelési tervek

A természetvédelmi területek jogi szabályozása kapcsán elsőként mindig a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvényt említjük. A jogszabály értelmében a helyi önkormányzat csak természetvédelmi területté és természeti emlékké nyilvánításról dönthet. A helyi jelentőségű védett természeti terület fenntartásáról, természeti állapotának fejlesztéséről, őrzéséről a védetté nyilvánító települési önkormányzat köteles gondoskodni. A megyei önkormányzat gondoskodik a megye területén található helyi jelentőségű védett természeti területek védelmével kapcsolatos tevékenységek összehangolásáról.

Védett természeti területekre vonatkozó kezelési feladatok

Védett természeti területekre vonatkozó kezelési feladatok

A helyi jelentőségű védett természeti területről szóló önkormányzati rendeletnek tartalmaznia kell minden terület esetében a természetvédelmi kezelési tervet. Az ebben foglalt előírások kötelező érvényűek a területet látogatók, gazdálkodók, tulajdonosok és haszonbérlők számára. Néhány általános szabály került összegyűjtésre lentebb.