Sikeres küszvágó csér gyűrűzés és geolokátor felhelyezés a várpalotai bányatavaknál
2014.06.08-án 9:15-kor a Pannon Egyetem Limnológiai Intézeti Tanszékének csónakja Preiszner Bálint PhD hallgató vezetésével elindult az Inota 30-as tavon lévő, küszvágó csérek részére épített költőstég felé. Bálinték kihelyezték és élesítették az élve fogó csapdát, majd visszatértek a partra. Közben Szinai Péterrel, az MME Gyűrűző- és Vonuláskutató Szakosztályának elnökével spektíven keresztül figyeltük a csapdát.
Többszöri sikertelen próbálkozás után, végül sikerült megfognunk a küszvágó csérpár egyik tagját, majd rövid idő múlva a színes gyűrűt viselő másik madarat is. A kifakult, régi színes gyűrű levétele után a gyűrűs madár megkapta a HCS támogatásával vásárolt geolokátort is tartalmazó, új színes gyűrűt. A madarat - a biometriai adatainak (testsúly,szárnyhossz,csőrhossz, csüdhossz, farokhossz) felvétele után - azonnal szabadon engedtük.
A gyűrűtlen madárnál is hasonló volt az eljárás, azzal kiegészítve, hogy egy fém ornitológiai gyűrűt is kapott. A két csér rövid idő múlva visszatért a fészkére, mi pedig elégedetten indultunk haza.
Kedden Bálinték ellenőrizték a geolokátorokat viselő madarakat: azok továbbra is kotlanak. (Egyéb iránt a geolokátorral jelölt madarak 5 tojásos fészekalja a legnagyobb a telepen.)
Reményeink szerint jövő tavasszal - az afrikai telelés után - újra visszafoghatjuk a madarakat, és a geolokátorokból kinyert adatokból fény derül a vonulási útvonalukra.
Üdvözlettel:
Székely Balázs
HCS vezetőségi tag
és
Sütő Szandra, Preiszner Bálint - Pannon Egyetem
Szinai Péter - Balaton-felvidéki Nemzeti Park