Rizsföldek helyén vizes élőhely
A Kiskunsági Nemzeti Park részét képező Felső Kiskunsági Szikes puszta egykor gazdag vízellátottságú, fajgazdag, változatos élőhely volt, amely ma jelentős környezeti problémákkal küzd. Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság támogatást nyert „A Kisapaji-rét vizes élőhely rekonstrukciója” című projekt megvalósítására, aminek keretében helyreállíthatják a területet.
A nagytérségi vízrendezés a belvizek kiterjedését és tartósságát jelentősen csökkentette, leszállította a talajvizet. Ezen felül a múlt rendszerben rizstermesztéssel kísérletező tervgazdálkodás a víz áramlását akadályozó, a terepszintből kiemelkedő vonalas létesítményeket hozott létre. A projekt során e létesítmények kerülnek megszűntetésre.
A terület jelenleg (Fotó:KNPI) |
Az élőhely jelentőségét mutatja, hogy olyan védett illetve fokozottan védett növényfajoknak ad otthont, mint az agárkosbor, törpe nőszirom, bugás hagyma, őszi füzértekercs, állatvilágának értékes képviselője a túzok, a kék vércse, a gólyatöcs és az ugartyúk. A terület ma a nemzetközi jelentőségű vizes területek védelmét szolgáló Ramsari-egyezmény hatálya alá tartozó országos jelentőségű védett, egyben NATURA 2000 terület és az UNESCO által kijelölt Bioszféra Rezervátum.
A tervezett látkép egy példája (Fotó: KNPI) |
A természetvédelmi célú beavatkozások hatására a rehabilitált élőhelyen megerősödnek a nemzeti és Európai Uniós természeti kincs részét képező fajok populációi, életközösségei.