Madarak és Fák Napja és az Év Fajai Fesztivál
A világ első Madarak és Fák Napja rendezvényt a párizsi európai madárvédelmi egyezmény alapján Chernel István, a híres ornitológus szervezte meg Magyarországon 1902-ben. Az ünnep hivatalossá Herman Ottó közreműködésével vált 1906-ban, amikor gróf Apponyi Albert vallás- és közoktatásügyi miniszter rendeletben írta elő a Madarak és Fák Napja megszervezését minden iskola számára. A Jólai Kertben megtartott ünnephez 2018-tól csatlakozott az Év Fajai Fesztivál.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság sok szeretettel várja a természetbarát érdeklődőket ingyenes rendezvényére Madarak és Fák Napja alkalmából, a Költő utca 21. (1121 Budapest) szám alatt található Jókai-kertben. A látogatók játszva és szórakozva szerezhetnek új ismereteket a madarak és a fák világáról.
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület programja:
Az aktuális programot az MME honlap főoldalán tesszük közzé, minden évben április végén.
- Madárbarát kert program bemutatása. A látogatóknak lehetőségük adódik a madárvédelmi eszközök közvetlen megismerésére pl.: odúk, itatók, etetők, műfészkek, fecskepelenka, darázsgarázs stb.
- Madárgyűrűzési bemutató
- Jókai kert mesterséges költőodúinak szemléje (vezetett túra)
- Totyogós játszóház. Az óvodás és általános iskola alsó tagozatos gyerekek fa kirakókkal, óriás memória játékokkal ismerkedhetnek meg a gyakorlati madárvédelemmel és a Natura 2000 (élőhely védelem) alapjaival.
- Felnőtt megőrző. Amíg a gyermek a totyogó játszóházban ismerkedik a természet csodáival, a nagyobbak és a felnőttek próbára tehetik tudásukat és kreativitásukat a felnőtt megőrzőben. Madártoll felismerés, fészektippelés, odúfestés, év madara totó stb.
- MME Bolt. Madárbarát eszközök, könyvek, CD-DVD, megfigyelési eszközök, ajándéktárgyak megvásárlási lehetősége.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság programja:
- Jókai kert megtekintése.
- Madárbemutató.
- Könyvtár megtekintése.
- Fejtörő Ki hol él? – Élőlények élőhelyeik szerinti csoportosítása.
- Élményfal - Természetvédelemmel kapcsolatos interaktív játék.
- Kvízjáték – Érdekes kérdések a könyvtárban.
- DINPI bemutató, vásár.
- Jókai kert fáinak tavaszi szemléje (vezetett túra)
Akik a legtöbb állomást meglátogatják és aktívan részt vesznek a feladatok illetve a játékok megoldásában, a regisztrációkor kapott pontgyűjtő füzetbe pecsétet kapnak. A pecsétek ajándékra válthatóak.