Mit jelent ez a Kárpát-medencében?
Az őszi vonulás szempontjából a legkedvezőbb időjárási feltételek a Kárpát-medence területén olyan magas nyomású légköri képződmények (ún. anticiklonok) esetében alakulnak ki, amelyekben északi, sarkvidéki eredetű hideg levegő áramlik.
Anticiklonban a leszálló levegő következtében nincs felhőzet, nem esik az eső, a látási viszonyok jók, így a madarak a Nap és a csillagok alapján történő navigációja zavartalan. Tiszta égbolt esetén a Föld nagyobb éjszakai kisugárzása miatt fokozódik az éjszakai lehűlés, ami az északi beáramló hideg levegővel együtt a madarak vonulási aktivitását növeli. Lásd a lenti videóban a foltos nádiposzáta vonulását aktivizáló időjárási tényezőket.
A hőmérséklet mellett a másik fontos időjárási tényező a szél, ami anticiklon esetén általában változó irányú és viszonylag gyenge. Ilyenkor kicsi a kockázata annak, hogy az erős oldalszél miatt a vonuló madár eltér a választott vonulási irányától. Az anticiklont követő, északi területekről származó hidegfront általában erős, néha viharos széllel tör be a Kárpát-medencébe. Ezt a hátszelet az Észak-Európából délre vonuló, közvetlenül a hidegfront mögött elinduló madarak kihasználják, nagyobb repülési sebességet érnek el, és energiát is megtakarítanak a szél segítségével.
Az időjárási tényezők őszi vonulásra gyakorolt hatása függ a madár élettani állapotától, vonulási útvonalának hosszától és a vonulási időszaktól is. Például a hosszú távú, viszonylag korán, augusztus–szeptemberben vonuló foltos nádiposzáta Magyarországon nagyobb számban vonul anticiklon idején, mint a rövid távú, szeptember–októberben vonuló vörösbegy. Az őszi vonulás vége felé vonuló madárfajok az északi, kedvező széljárású hidegfrontokat gyakrabban kihasználják a még hátralévő út megtételéhez.
Az erős oldalszél a vonuló madarakat gyakran elsodorja eredeti repülési irányuktól. A sodródás mértéke függ a szél erősségétől, a madár testtömegétől, méretétől, navigációs képességétől és repülésének sebességétől. A madarak azt a repülési magasságot választják, ahol az elsodródás veszélye a legkisebb. Ha mégis eltévednek, és a navigációs feltételek engedik, akkor visszatérnek eredeti vonulási útvonalukhoz. Felhős, csapadékos, ködös időben vonulásukat megszakítják, leszállnak és megvárják a vonulás szempontjából kedvező időjárási helyzetet.
A meleg, déli szél előnyös a tavaszi vonulás szempontjából. A telelőterületek és a vonulási útvonalak pihenő- és táplálkozóhelyeinek időjárása is nagymértékben befolyásolja a vonuló madarak tavaszi visszaérkezését.