Madárgyűrűzési központok, EURING

A Magyar Madárgyűrűzési Központ alapvető szakmai célja a hazai madárgyűrűzés szervezése és irányítása, hogy a természetvédelmi és tudományos elvárásoknak megfelelően, a Kárpát-medencében költő és az átvonuló, telelő madárfajok állományairól a lehető legtöbb információt szolgáltassa a szakemberek és az érdeklődők számára.

Fontos cél, hogy az adatok további feldolgozásra hozzáférhetők legyenek a természetvédelmi és tudományos témában kutató szakemberek számára, hogy azokból minél több eredményt közlő publikáció készüljön, továbbá az, hogy az éves riportok, alapösszesítések és megkerülési térképek folyamatosan megjelenjenek a MME írásos kiadványaiban és weboldalain.

gyűrűzési füzet
Gyűrűzőfüzet

A Madárgyűrűzési Központ alapfeladatai:
• a magyarországi madárgyűrűzés kezdete óta fennmaradt és időközben folyamatosan felhalmozott madárgyűrűzési adatok egységes adatbankba gyűjtése és tárolása;
• a hazai madárgyűrűzési, és a különböző technikai eszközökkel történő madárjelölési tevékenység koordinációja az alapelvek és jogszabályok alapján;
• adatszolgáltatási feladatok a gyűrűzők, bejelentők, külföldi központok, az EURING és az adatkérők felé.

A vonuló madarak szabadon keresztezik az országhatárokat, így a madárgyűrűzés alkalmazása is csak nemzetközi összefogás segítségével lehetséges. Európában ezt az együttműködést az 1963-ban, Párizsban, az európai madárgyűrűzési központok által alapított EURING biztosítja (European Union for Bird Ringing - Európai Madárgyűrűzési Szövetség). Ezen belül 1977-ben létrehozták a közös madárgyűrűzési adatbankot (EURING Adatbank), amely számtalan nemzetközi tudományos és természetvédelmi kutatás alapjául szolgált eddig is. Az EURING fő céljai a tudományos célú madárgyűrűzés szervezése és egységesítése, egységes kódrendszer és közös adatbank üzemeltetése, valamint egységes protokoll alapján működő, széles körű kutatási programok koordinálása. Az EURING jelenleg 37 tagország 41 madárgyűrűzési központját tömöríti. Kétévente rendezik meg az EURING közgyűlését valamely tagországban, amelyeken a csatlakozott madárgyűrűzési központok vezetői vesznek részt. Magyarországon ez idáig két alkalommal tartották az összejövetelt, először 1990-ben Visegrádon, majd 2007-ben Fertőújlakon.

Készen vagyok