Középfeszültségű Oszlopok felmérése a Kisalföldi Helyi Csoportnál 2.
Helyi csoportunk idén vállalta, hogy a működési területünk egy következő tájegységén KFO (középfeszültségű oszlop) felméréseket végez. Ez a Pannonhalmi-dombvidék és a megyehatár közötti úgynevezett Igmánd-Kisbéri medence, ahol korábban nem volt hasonló felmérés.
A hagyományos egyszeri bejárásokon kívül, egy 11,4 kilométeres szakaszon havi rendszerességgel mértük fel a középfeszültségű oszlopok madárvédelmi szempontú megfelelőségét.
168,4 km hosszúságú szakaszt egyszer mértük fel a szeptember végétől november végéig tartó időszakban, a havi rendszerességű mintaszakaszt pedig április-december közötti hónapokban úgy, hogy egy-egy felmérés között legalább két hét különbség volt.
A felmérésben 8 tagtársunk vett részt.
Az adatokat az MME adatbázisba rögzítettük, majd a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóságnak is továbbítottuk.
A felmérés során talált tetemek:
- Fehér gólya 1
- Egerészölyv 7
- Fácán 1
- Balkáni gerle 3
- Zöld küllő 1
- Fenyőrigó 1
- Feketerigó 1
- Dolmányos varjú 6
- Szarka 4
- Holló 1
- Varjú faj 4
- Seregély 3
- Nem meghatározható madárfaj 1
- Nyest 1
Összesen 35 pld.
Áramütésben elpusztult fenyőrigó
Helyi csoportunk először vett részt havi szintű felmérésben. Ezt sokszor nehéz volt megszervezni és lebonyolítani, de érdekes adatok születtek. 9 madártetemet találtunk a mintaszakasz lejárása során. Az év hónapjainak többségében tapasztaltunk pusztulást, kivétel az augusztus, október és a december hónapokat.
A dombsági részeken kifejezetten sok rókakotorék található az oszlopok tövében, emiatt sokszor nem is tudni mennyire veszélyes az oszlop, hiszen az esetleges áramütés miatt földre került tetemre a rókák szinte azonnal lecsapnak.
Ha tart a lelkesedés jövőre folytatjuk!
Rókakotorék oszlop alatt
Kisalföldi Csoport vezetősége