2007.04.05

Javában zajlik a túzokdürgés

Javában zajlik a pusztán a hazai madárvilág talán leglátványosabb ceremóniája, a túzokok násztánca. Ilyenkor a nagy testű, akár 16-17 kilós kakasok óriásira fújják fel tollazatukat, és úgy néznek ki a mezőn, mint egy-egy hatalmas hógolyó, lábakkal.


Fotó: Motkó Béla

Ha megpróbáljuk kibogozni a dürgő madarat, akkor láthatóvá válik, hogy farktollait a pávákhoz hasonlóan szétteríti és felcsapja, szárnyait kifordítja, nyakát felfújja, a fejét pedig hátraveti annyira, hogy alig látszik ki a tollai közül.

Ha ily módon kellően impozánsra nagyította magát, lassan körbetipeg, lábait váltogatva táncol a mezőn, miközben hanggal is próbálja magához csalogatni a távolabb várakozó tojók valamelyikét. A túzokkakasok sokkal több időt szánnak udvarlásra, mint párzásra, az ugyanis pár másodperc alatt lezajlik. A tojó párosodás után elhagyja a hímet és fészkelőhelyet keres, a kakas pedig újrakezdi a násztáncot, hogy más tojókat is meghódítson.

Régebben a túzok monogám madár volt. Az egyoldalú kakasvadászat azonban felborította az évezredes ivararányokat, s a tyúkok többsége miatt ma már a kakasok háremet tartanak.

A tojó április végén, május elején egy egyszerű talajmélyedésbe rakja két, néha három tojását. A csibék 25-28 nap alatt kelnek ki, fészekhagyók, de kb. két hétig a tyúk eteti őket.


Fotó: Lóránt Miklós

Eleinte kizárólag apró gerinctelen állatokkal: rovarokkal, pókokkal, csigákkal táplálkoznak, később pedig, mint a kifejlett madarak, zöld növényeket, gyom- és gabonamagvakat, rovarokat, férgeket, apró rágcsálókat és gyíkokat esznek.

Túzokles

Aki szeretné megnézni a túzokok násztáncát, az április 14-én, szombaton megteheti, a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársainak segítségével.

A túzoklesre a jelentkezési határidő április 10., kedd
Az egész napos kirándulásra külön busz indul Kecskemétről.
További Információ: KNP Oktatási osztály, 76/501-594, 500-068
Részvételi díj: felnőtteknek 2000 Ft, diákoknak és nyugdíjasoknak 1500 Ft


Fotó: Motkó Béla

A túzok védelme

A túzok (Otis tarda) világszerte veszélyeztetett faj, több nemzetközi egyezmény védelme alatt áll, Magyarországon pedig a legmagasabb védelmi kategória óvja: fokozottan védett, egyetlen példány természetvédelmi értéke 1 000 000 Ft.

A nemzeti parkok és a Magyar Madártani Egyesület évtizedek óta küzdenek a túzokpopuláció fenntartásáért, illetve gyarapításáért. Ezt a munkát immár harmadik éve az Európai Unió is jelentős összeggel támogatja, a LIFE Nature elnevezésű természetvédelmi alapjából.


További információ:
www.tuzok.hu | A túzok hangja1 (mp3 - 320kb) | A túzok hangja2 (mp3 - 320kb)