Bogártanya
Ha valaki szeretne még több fában élő rovar fajt megfigyelni, alkalmazhat egy másik, első pillantásra szokatlannak tűnő bogártanyát, bogáretetőt – különböző fák kérges rönkjeit is. Ezekben meg tudnak telepedni a farontó bogarak, melyek a kéreg repedéseibe petéznek és a kikelő lárváik évekig fejlődnek a fába rágott járatokban. Ha szánunk rá időt, számos cincérfaj mellet megismerkedhetünk a lárvákon élősködő parazita rovarokkal, köztük a fürkészekkel és akár a ritka óriás tőrösdarázzsal. Az is érdekes élmény, amikor a kertben dolgozgatva akár több méterről is jól hallhatjuk, amint a lárvák a fát rágják.
|
A több éve pihenő, vastag, kérges fenyőrönkök ... |
|
... ideális ... |
|
... szaporódoóhelyei a farontó rovaroknak még a városokban is. A képeken látott bogártanyák egy fővárosi madárbarát kertben "működnek" (Fotók: Orbán Zoltán). |
Környezeti nevelés
A méhecskehotelek és bogártanyák lakói nem zavartatják magukat az emberektől – és ők sem zavarnak minket – ezért akár nagyítóval, akár az MME bolt által forgalmazott, az állatokat nem károsító rovarmegfigyelő eszközökkel a gyerekek és a felnőttek is közelről megismerkedhetnek az apró lények lenyűgöző világával. A rovarmegfigyelő eszközök mellett darázsgarázs (méhecskehotel) is vásárolható az MME boltban.
"Bogárnézők" az MME bolt kínálatából (Fotó: Orbán Zoltán).
Amennyiben részletesebben is érdekli a lakótelepeken, a ház körül és a
kertben végezhető mindennapi gyakorlati madárvédelem, ajánljuk
figyelmébe a Madárbarátok nagykönyvét (bolt >>)
Orbán Zoltán