A legnehezebb szakaszra készülnek a vonuló jeladós vércsék Afrikában
A legutóbbi beszámolónk óta eltelt két hétben egy kivételével az összes jeladóval felszerelt kék vércse, és a két amuri vércse is észak-északnyugati és északkeleti irányba húzódott Afrikában.
Az öt kazahsztáni, kelet-romániai és olaszországi jelölésű kék vércse már az Egyenlítőtől északra tart és az elmúlt 13 napban 1.600-3.800 km-t megtéve közelít a vonulás legnehezebb szakaszát jelentő szaharai, majd az ezt követő földközi-tengeri átkeléshez. Jelenleg Ghána, Benin, Nigéria és Kamerun területén szétszóródva, egy körülbelül 1.500 km-es kelet-nyugati vonalon széthúzódva, alig egynapi repülésre vannak a Szahara déli peremén húzódó Száhel-övezettől, ahol utoljára tudnak táplálékkal „feltankolni” a több mint 4.000 km-es, kietlen sivatagi és tengeri térség feletti táv előtt.
A legkényelmesebb tempót a hatodik aktív jeladós madár, a Magyarországon jelölt „András” diktálta, pontosabban nem diktálta, hiszen továbbra is a képzeletbeli startvonalon, a közép-angolai indulási, gyülekezési területen tartózkodik.
Sajnos időközben bizonyossá vált, hogy egy másik magyar jelölésű madarat, „Ákost” is elvesztettük. Adója 2014. december 28-a óta ugyan arról a helyről, Középnyugat-Botswanából sugárzott jeleket, ezért lekapcsoltuk a műszert. Ezt megelőzően, még az őszi vonulásban veszítettük el „Ágit”, 2014. október 31-én. Bár nem biztos, hogy az esetek a madarak pusztulását jelentik, az is elképzelhető, hogy az eszközök estek le a vércsékről, a remélt adatokat ezektől az eszközöktől már biztosan nem kapjuk meg. Ezért nagyon drukkolunk „Andrásnak”, hogy sikerrel térjen haza Magyarországra!
A két amuri vércse Afrika keleti partvidékén, a kiindulási telelőterülettől 3.000 és 3.500 km távolságban, Kenyában és Szomáliában tartózkodik. A hím „Naga” eddig megtett úton végig a tojó „Pangti” előtt járt.
Érdemes szemmel tartani a madarakat a satellitetracking.eu oldalon, mert ha megindulnak, akkor akár két nap alatt is képesek 3-4.000 km-t megtéve átrepülni a legnehezebb szakaszokon. Annak sem kell azonban elkeserednie, aki lemarad az „élő közvetítésről”, mivel a madarak mozgása akár évekre visszamenőleg is visszajátszható a műholdkövető honlapon.
Orbán Zoltán
A ”Kék vércse védelme a Kárpát-medencében” (LIFE11 NAT/HU/000926)
programot az Európai Unió LIFE alapja támogatja.
A ”Kék vércse védelme a Kárpát-medencében” (LIFE11 NAT/HU/000926) program
partnerei: a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (projekt koordinátor),
a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság,
a Magyar Természettudományi Múzeum, a Raptor Protection of Slovakia és a
The State Nature Conservancy of the Slovak Republic