Augusztus a Madárbarát kertben III. - Mi újság a látványdarázsgarázsok háza táján?
A tavasszal bemutatott látványdarázsgarázsok a nyár végén is izgalmas látnivalókat szolgáltatnak. A legutóbbi lakó ráadásul nagyon nagy távolságból és kéretlenül érkezett ...
Bábállapotban
A darázsgarázsok leggyakoribb lakói, a magányos méhek utódai nyár végén fontos, de kevésbé látványos életszakaszukat töltik rejtett bölcsőikben.
Miután a lárvák elfogyasztották a szülőjük által felhalmozott virágport és nektárt, ilyen
bábgubót szőttek maguk köré, hogy jövő tavasszal, immáron kifejlett méhként
rágják át magukat a bölcső bejáratát lezáró sárdugón – 3 fotó, katt a képre
(Fotók: Orbán Zoltán).
Nyolclábú beköltözők
A biztonságot nyújtó járatok nem csak a várt lakókat, a magányos méheket és darazsakat vonzzák, alkalmilag más ízeltlábúak, például pókok is megtelepednek ezekbe.
A látványdarázsgarázsba költöző pókok ilyen hálófalakkal zárják le a járatot – 4 fotó,
katt a képre (Fotók: Orbán Zoltán).
Különleges bölcsőmenedék
Az egyik mesterséges bölcsőbe egy szabóméhfaj költözött be. A méheknek ez a legnépesebb csoportja arról ismert, hogy föld alatti járatokba, fali résekbe épülő lárvabölcsőjét pontos méretre szabott levéldarabokból készíti. Az akár arasznyi, a bejárat felé szűkülő építményben minden levéldarabnak a beépítés helyétől függően pontos mérete és alakja van. Már önmagában ezeknek a levéldaraboknak a mérnöki pontosságú kivágása is elképesztő teljesítmény (amihez mi, emberek számítógép-vezérelt vágógépeket használunk manapság). A nehézségeknek azonban ezzel még nincs vége, hiszen ezeket a darabokat, melyek mérete gyakran a rovarénak megfelelő, el is kell szállítani. Ehhez a méh a levéldarabot erős lábaival ívben meghajlítja, majd a teste alatt tartva elrepül a járathoz. Itt már "csak" be kell szuszakolnia magát a szűk járaton (ami alkalmanként be is omlik, amit ilyenkor ki kell takarítani), és máris jöhet a legfontosabb munka – a lárvabölcső újabb elemének beépítése.
Nézzük meg, miként is zajlik mindez a valóságban – lejátszáskor a minőséget
érdemes HD-ra állítani (Videó: Orbán Zoltán).
Szabóméh rágásnyoma – 5 fotó, katt a képre (Fotók: Orbán Zoltán).
Rejtett munkájának eredményét ennek a másik fajnak köszönhetően csodálhatjuk
meg a látványdarázsgarázsban – 3 fotó, katt a képre (Fotók: Orbán Zoltán).
Az eszköz névadói is itt vannak
A darázsgarázsok lakói túlnyomórészt a magányos méhek közül kerülnek ki, az eszköz magyar neve mégsem méhgarázs.
- Miért?
Ennek elsősorban praktikus oka van, mégpedig az, hogy a "méhgarázs" kifejezés – különösen élő szóban – könnyen összetéveszthető lenne a "mélygarázs"-zsal, ami felesleges bonyodalmakat okozna. Ráadásul a darázsgarázs kifejezés könnyebben kiejthető és dallamosabb, játékosabb is magyarul. Ezeknek a mesterséges rovarbölcsőknek természetesen magányos darázs lakói is vannak – tehát a névadás szakmai szempontból is igazolható.
A magányos darazsaknál az elv hasonló, mint a magányos méheknél – a rovarok tartalék táplálékot hordanak a hosszú, csőszerű kamrákba, majd erre petéznek. A kikelő lárvák a felhalmozott élelem elfogyasztását követően bebábozódnak, majd kikelve elhagyják a menedéket. A különbség annyi, hogy a méhek virágport és nektárt, a darazsak bénító szúrással mozgásképtelenné tett, kifejlett ízeltlábúakat vagy hernyókat halmoznak fel. A kifejlett darazsak a lárvákkal ellentétben általában virágport és nektárt fogyasztanak, így a beporzásban is részt vesznek.
Ez a körülbelül 1,5 cm-es kaparódarázs egy Amerikából érkezett idegenhonos faj, a
mexikói fűdarázs (Isodontia mexicana) egyik példánya, a – 3 fotó, katt a képre
(Fotók: Orbán Zoltán)
Az állat magyar "fűdarázs" és angol "fűhordó darázs" (Grass-carrying Wasp) elnevezése egyből értelmet nyer a látványdarázsgarázsokban, melyek bepillantást engednek a bölcsők belsejébe.
A mexikói fűdarázs elsősorban tücskökre vadászik. Ez a példány csak pirregő
tücsköket hordott a bölcsőkamrákba, egybe-egybe akár féltucatnyinál is
többet (Videó: Orbán Zoltán).
Az alábbi képek tanulsága szerint ennek a fajnak sokkal gyorsabb a fejlődése, mint a magányos méheké. A két felvétel között eltelt 10 nap alatt a petékből kikeltek a lárvák, melyek hossza ennyi idő alatt közel egy centimétert is elérte.
A felvétel külön érdekessége, hogy a felhalmozott táplálékból nem csak a fűdarázs,
hanem egy parazita légyfaj utódai is táplálkoznak. Ezek a milliméteres legyek
folyamatosan és nagy számban látogatták a bölcsőket, miközben a
darázs vadászni volt – ekkor helyezhették el a petéiket
(Videó: Orbán Zoltán).
A látványdarázsgarázsokról részletesen olvashat itt >>
Amennyiben részletesebben is érdekli a lakótelepeken, a ház körül és a
kertben végezhető mindennapi gyakorlati madárvédelem, ajánljuk
figyelmébe a Madárbarátok könyvét (bolt >>).
Önt is várja a Madárbarát kert program!
A Madárbarát kert program a különböző lakó- és munkahelyi környezethez alkalmazkodó madárvédelmi módszertani gyűjtemény. A Madárbarát kert a családi házak, háztáji kiskertek, parkok és arborétumok; a Madárbarát óvoda és a Madárbarát iskola az oktatási intézmények; a Madárbarát panel a panelházak lakóinak, a Madárbarát munkahely az irodában dolgozók és munkáltatók alprograma.
A programban való részvételhez nincs szükség különösebb madártani ismeretre, jártasságra, a regisztrációt követően megküldött Madárbarát Kert Kalendárium és a honlap minden szükséges információt tartalmaz. A különböző madárvédelmi eszközök és téli madáreleség pedig a kertészeti és barkácsüzletek mellett az MME boltjában is beszerezhető.
Elegendő már egy-két madárodú, egy itatónak használt virágalátét, télen pedig egy kis etető a kertbe, az óvoda- és iskolaudvarba, ablakba, és máris élvezhetjük tollas barátaink közelségét. Ha pedig már ott vannak, a pedagógusokat és a szülőket a nevelésben, a gyerekeket és felnőtteket a kikapcsolódásban, a gazdálkodókat és a kiskert tulajdonosokat a kártevők távol tartásában segítik a madarak.
Az elismerő tábla megszerzésének feltétele, hogy a program résztvevője a regisztrációt követően legalább egy mesterséges madárodú kihelyezésével, itató folyamatos működtetésével és téli madáretetéssel végzett egy évnyi madárbarát kertészkedést követően a regisztrációs csomagban kapott jelentőlap beküldésével tájékoztassa az MME központi irodáját az általa végzett madárvédelmi munkáról. Az információk értékelését és elfogadását követően postai úton megküldjük a ház falára, ajtóra, kerítésre kihelyezhető elismerő táblát, mely hirdeti, hogy itt egy madárbarát lakik és tevékenykedik.
|
|
A Madárbarát kert program alprogramjainak külön elismerő táblája van, a képen a Madárbarát kerté és a Madárbarát panelé látható. Nagyításhoz katt a képekre (Fotók: Orbán Zoltán). |
A Madárbarát kert programnak 2016-ban már 6.000 regisztrált tagja van országszerte, köztük ezernél is több óvoda és iskola. Legyen Ön is "hivatásos" madárbarát kertész, üdvözöljük a Madárbarát kert programban!
Az MME támogatása
Kérjük, ne felejtse, hogy az a személyi jövedelemadó 1%-ának felajánlása mellett MME tagsággal és többféle támogatással is segítheti egyesületünk munkáját. Köszönjük!
Orbán Zoltán