2017.11.21

Zsezsegnek a zsezsék?

Rövid válasz: igen. Mit jelent ez bővebben? Azt, hogy az idén novemberben nagyobb eséllyel találkozhatunk egy olyan madárfajjal, amely teleink nagyobb részében csak kevés helyen és kis számban megfigyelhető. A MAP adatbázis térképein már látható az idei beáramlásuk.

Ősszel az északi országokból nagy számban érkeznek hazánkba telelő vagy a további vonulásuk előtt itt megpihenő madarak. Ezek közül sok faj évről évre nagy számban van jelen a Kárpát-medencében az őszi-téli időszakban, köztük sok olyan, amelyek nálunk nem is költenek. Persze a zsezsék nem közéjük tartoznak, mert amint azt fentebb is említettem, ők a telek többségében csak kisebb számban érkeznek hozzánk. Mindezeket ma már a MAP adatbázis térképein is megfigyelhetjük, különösen a [Fajok előfordulási gyakorisága] grafikonos térképein.

Idézet az MME Tudástárból:
Magyarország madarai / Zsezse / Leírás és életmód >> 
"Hazánkban szórványos téli vendég ez a kis termetű pintyféle. Egyes teleken csak kis egyedszámban vagy egyáltalán nem figyelhető meg, máskor viszont nagyobb inváziós csapatokban érkezik Közép-Európába... A nálunk telelő példányok észak, északkelet felől érkeznek."

November első hetében 3%, második hetében 5%, a múlt héten pedig már 15% volt az előfordulási gyakoriságuk a teljes fajlistás adatokkal érintett UTM négyzetekben (azaz 100-ból 15 négyzetben figyelték meg a fajt).


A múlt héten már a megfigyelésekben érintett négyzetek (2,5*2,5 km) 15%-ában
megfigyeltek zsezséket. (A térképen 10*10 km-es négyzetekre összevonva
láthatóak az adatok. A fenti két grafikont és a térképet 2017. november
19-én lett mentve a MAP adatbázisból. Források: MAP adatbázis
(grafikon és térkép), MME Tudástár (grafika, Kókay Szabolcs)

Nagy Károly

További részletek a Madárszámlálók blogon olvashatóak. >>