Hol is vadásznak a harkályok?
A harkályok köztudottan a fák törzsébe és ágaiba vájnak lyukakat és így szerzik meg lárvákból álló táplálékukat. A kérdés az, hogy valóban csak így táplálkoznak?
A fakopáncsok és küllők csőre, valamint különleges nyelve – ami többek között közel teljes testhosszúságúra kiölthető – természetesen ideális eszközcsoport a kemény faanyagban élő rovarlárvák megszerzéséhez.
A harkályfélék nyelve nem csak féregszerűen nyúlékony, de villámgyors is. Ezen a
felvételen a zöld küllő nyelve még 50%-os lassításnál is csak elmosódva
látszik. Ez azt jelenti, hogy a vadászó harkály másodpercenként is
tucatnyinál többször tudja kinyújtani és visszahúzni fő
vadászeszközét (Videó: Orbán Zoltán).
Ez a gyorsaság nem öncélú és önmagában semmit nem ér – a lényeg a nyelv sokszakállú kúpos nyílhegyhez hasonlító végében van. Amikor a madár a csőrével áttöri a fában fejlődő lárvák járatának falát, a nyelvét a látva teste és a járat fala között átnyomja. Visszahúzáskor a nyelvvégi szakállkák szétnyílnak, és apró horgokként a madár felé mozgatják a zsákmányt. Mivel ezt a nyelvöltögető mozgás rendkívül gyors, a harkályok másodpercenként többször is képesek végrehajtani, a lárva nem tud elmenekülni, mert többet halad hátra, mint előre.
Fákat kopácsolni és vonakodó lárvákat üldözni azonban hosszadalmas és fárasztó munka, ezért a harkályok – hozzánk hasonlóan – megpróbálják leegyszerűsíteni a dolgokat, különösen nagy nyári melegben.
Ennek legegyszerűbb módja, ha a harkályok nem a fák belsejében, hanem ezek külső felületén, a kéregrepedésekben keresgélnek.
Ilyenkor alulról elfelé haladva vadásznak ...
... és kihasználva hosszú, mozgékony nyakuk hajlékonyságát, ...
... sokszor mutatványnak is beillő fejtartással kutatják át a réseket. Eközben
erős csőrükkel meg is emelhetik a kéreglemezeket, hogy nyelvükkel ...
... kipiszkálhassák a zsákmányt.
Itt éppen ...
... egy lágybogárnak tűnő rovart.
A felvételek ebben a "harkálykertben" készültek a főváros XVII. kerületében. Egy
ilyen, a harkályokat egész évben az ablakunk elé vonzó tematikus kert akár
a mostani hétvégén is berendezhető, a részletekről itt olvashat >>
(Fotók: Orbán Zoltán).
Egyes harkályok azonban még ennél is messzebb mennek a "könnyebb végén megfogni a dolgokat" elv megvalósításában. A zöld küllő táplálékának jelentős részét talajlakó hangyák lárvái képezik, ezért visel a fűben álcázást biztosító zöldes tollazatot.
Fűben hangyászó fiatal zöld küllő – 2 fotó, katt a képre
(Fotók: Orbán Zoltán).
Legfurcsább harkályfélénk, a nem is harkályszerű nyaktekercs még ennél is tovább ment. Ez a faj szinte csak hangyákkal táplálkozik, énekesmadárszerű csőre nem is alkalmas a fák megmunkálására, odúk ácsolására, ezért ez az egyedüli vonulni kénytelen harkályunk.
Amennyiben részletesebben is érdekli a lakótelepeken, a ház körül és a
kertben végezhető mindennapi gyakorlati madárvédelem, ajánljuk
figyelmébe a Madárbarátok könyvét (bolt >>), ...
... illetve okostelefonra ingyen letölthető Madárhatározó alkalmazásunkat!
Önt is várja a Madárbarát kert program!
A Madárbarát kert program a különböző lakó- és munkahelyi környezethez alkalmazkodó madárvédelmi módszertani gyűjtemény. A Madárbarát kert a családi házak, háztáji kiskertek, parkok és arborétumok; a Madárbarát óvoda és a Madárbarát iskola az oktatási intézmények; a Madárbarát panel a panelházak lakóinak, a Madárbarát munkahely az irodában dolgozók és munkáltatók alprograma.
A programban való részvételhez nincs szükség különösebb madártani ismeretre, jártasságra, a regisztrációt követően megküldött Madárbarát Kert Kalendárium és a honlap minden szükséges információt tartalmaz. A különböző madárvédelmi eszközök és téli madáreleség pedig a kertészeti és barkácsüzletek mellett az MME boltjában is beszerezhető.
Elegendő már egy-két madárodú, egy itatónak használt virágalátét, télen pedig egy kis etető a kertbe, az óvoda- és iskolaudvarba, ablakba, és máris élvezhetjük tollas barátaink közelségét. Ha pedig már ott vannak, a pedagógusokat és a szülőket a nevelésben, a gyerekeket és felnőtteket a kikapcsolódásban, a gazdálkodókat és a kiskert tulajdonosokat a kártevők távol tartásában segítik a madarak.
Az elismerő tábla megszerzésének feltétele, hogy a program résztvevője a regisztrációt követően legalább egy mesterséges madárodú kihelyezésével, itató folyamatos működtetésével és téli madáretetéssel végzett egy évnyi madárbarát kertészkedést követően a regisztrációs csomagban kapott jelentőlap beküldésével tájékoztassa az MME központi irodáját az általa végzett madárvédelmi munkáról. Az információk értékelését és elfogadását követően postai úton megküldjük a ház falára, ajtóra, kerítésre kihelyezhető elismerő táblát, mely hirdeti, hogy itt egy madárbarát lakik és tevékenykedik.
|
|
A Madárbarát kert program alprogramjainak külön elismerő táblája van, a képen a Madárbarát kerté és a Madárbarát panelé látható. Nagyításhoz katt a képekre (Fotók: Orbán Zoltán). |
A Madárbarát kert programnak 2016-ban már 6.000 regisztrált tagja van országszerte, köztük ezernél is több óvoda és iskola. Legyen Ön is "hivatásos" madárbarát kertész, üdvözöljük a Madárbarát kert programban!
Az MME támogatása
Kérjük, ne felejtse, hogy az a személyi jövedelemadó 1%-ának felajánlása mellett MME tagsággal és többféle támogatással is segítheti egyesületünk munkáját. Köszönjük!
Orbán Zoltán